ZIMOWE OPONY ŚWIETNIE SPRAWDZAJĄ SIĘ ZIMĄ, PONIEWAŻ NADCHODZI LATO, CZAS NA ZMIANY

opony letnie

Ogrom opon zimowych w warunkach zimowych jest bezdyskusyjny, ale gdy zima już minie, czas przejść na opony letnie, ponieważ będą one lepsze od opon zimowych w ciepłych okresach wiosny, lata i jesieni. Ma to związek zarówno z mieszanką gumową, która jest zoptymalizowana pod kątem różnych zakresów temperatur i rzeźby bieżnika. Opony zimowe stają się zbyt miękkie w wysokich temperaturach, ponieważ są zaprojektowane na temperaturę poniżej zera, a ich bieżnik jest zoptymalizowany pod kątem śniegu, lodu i błota pośniegowego. Kiedy opony staną się zbyt miękkie, szybciej się zużyją i mogą zmienić bieżnik, tak że nie będą optymalne na następny sezon zimowy.

Zmiana opon na letnie pod koniec sezonu zimowego, kiedy zaczyna się nagrzewać, powinna być czymś naturalnym i powinna być czymś, na co czekasz, gdy pogoda się poprawi, a drogi będą wolne od śniegu i piasku. Jazda po letnich drogach wydaje się być przyjemniejsza, ponieważ jest bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Pozwala również na większe prędkości.

Ponieważ opony letnie i zimowe stawiają czoła zupełnie innym warunkom pogodowym, powinno być oczywiste, że będą do nich zoptymalizowane i nie będą się dobrze zachowywały poza tymi warunkami. W przypadku opon letnich opony muszą być zoptymalizowane pod kątem suchych lub mokrych dróg w temperaturach powyżej zera. W niższych temperaturach opony zimowe będą lepiej radzić sobie z oponami letnimi, nawet jeśli na ziemi nie będzie śniegu. Wynika to z faktu, że opony letnie staną się twardsze i stracą elastyczność i zwinność, aby dostosować się do mikrostruktury drogi, co zwiększa tarcie podczas jazdy.

Spośród warunków letnich często mokre drogi mogą powodować problemy, ponieważ duża ilość wody na drodze może powodować aquaplaning. Do walki z aquaplaningiem, gdzie głębokość bieżnika musi być większa niż 4 mm, będziesz potrzebować dobrych opon. Gdy zejdziesz poniżej tego poziomu, powinieneś zmienić wszystkie opony na nowy zestaw, ponieważ naprawdę musisz mieć taką samą przyczepność na wszystkich czterech pozycjach opon, aby mieć dobrą kontrolę nad swoim pojazdem. Zmiana tylko dwóch opon sprawi, że pojazd będzie trudny do kontrolowania, ponieważ będzie on nadsterowny lub podsterowny. Często uzyskuje się równe zużycie wszystkich czterech opon, obracając je i upewniając się, że ciśnienie w oponach jest na odpowiednim poziomie. Prawidłowa konserwacja obejmująca sprawdzenie opon pod kątem uszkodzeń, a także upewnienie się, że bieżnik wygląda dobrze, a zużycie opony nie wygląda dziwnie w przekroju opon. Niewłaściwe ustawienie kół lub niewyważone opony mogą powodować problemy, które również prowadzą do nierównomiernego zużycia opon w całym profilu.

Twój sprzedawca opon powinien być w stanie sprawdzić opony, a także je obrócić. Powinni zawsze sprawdzić je pod kątem nierównomiernego zużycia i upewnić się, że opony są dobrze wyważone. Niewyważone opony spowodują trzęsienie samochodu przy dużych prędkościach.

Więcej informacji na temat letnich opon klasy premium do użytku latem można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/

Scroll to Top