Dlaczego potrzebujesz opon zarówno letnich, jak i zimowych?

opony zimowe

W krajach nordyckich na pewno mamy wszystkie cztery pory roku, czasami wydaje się, że lato jest zbyt krótkie, ale prawie na pewno doświadczymy trochę zimowej pogody, a mamy lato, w którym jest trochę ciepła. Nie zdarza się to często, ale czasami żałujemy, że samochód ma klimatyzację, żeby można było walczyć z upałem. Co jest dużą różnicą w stosunku do tego, czego chcesz sześć miesięcy później, kiedy możesz chcieć mieć podgrzewacz Eberspaecher, aby ogrzać samochód przed wejściem do niego. Te duże różnice temperatur i warunków pogodowych wymagają posiadania różnych opon w samochodzie.

Potrzebujesz dwóch zestawów opon, ponieważ warunki pogodowe są bardzo zróżnicowane, musisz mieć dwa zestawy, w których każda opona jest zoptymalizowana, aby zapewnić najlepsze właściwości na każdy ekstremalny sezon. Opony letnie mają najlepsze właściwości na lato, a opony zimowe zapewniają najlepsze właściwości na sezon zimowy. Zimy to prawdopodobnie sezon, który tego najbardziej potrzebuje, ponieważ śnieg i lód mogą być dość trudne.

Opony letnie są zoptymalizowane pod kątem dodatnich stopni i pogody, która obejmuje zarówno mokre, jak i suche warunki. Przez większość lata będziesz jeździć po suchych drogach asfaltowych, gdzie ważna jest stabilność i dobre właściwości pokonywania zakrętów. Ważnymi cechami są również dobra reakcja układu kierowniczego i niski opór toczenia. Gdy pogoda robi się mokra, nadal potrzebna jest krótka droga hamowania, dlatego opony muszą mieć dobrą drogę hamowania na mokrej nawierzchni i zapobiegać aquaplaningowi. Wymaga to zoptymalizowania bieżnika do tego celu, aby woda mogła być szybko i skutecznie wypchnięta na boki, aby opony nie traciły kontaktu z nawierzchnią drogi.

W sezonie zimowym trzeba stawić czoła różnym wyzwaniom, ponieważ panują temperatury poniżej zera w połączeniu z dość surową zimową pogodą, która obejmuje śnieg, lód i błoto pośniegowe. Te warunki pogodowe są na swój sposób trudne. Na lodzie trudno o dobrą przyczepność gumą. Aby temu zaradzić, opony wykorzystują albo metalowe kołki zintegrowane z bieżnikiem, albo wzory w bieżniku, które tworzą ssanie zapewniające przyczepność w połączeniu z kryształkami, które nadają powierzchni strukturę twardego papieru ściernego. Szpilki są lepsze, ale mają nieco większe ograniczenia w ich użyciu. Konstrukcja bieżnika zapewnia przyczepność na śniegu, więc kołki nie zapewniają bezpośredniej dodatkowej przyczepności. Dlatego oboje działają równie dobrze. To samo, gdy napotkasz błoto pośniegowe. Jednak opony muszą mieć dobry wzór bieżnika, który może skutecznie zapobiegać planowaniu poślizgu.

Problem polega na tym, że opony te nie zachodzą na siebie, co oznacza, że ​​nie można używać opon letnich w warunkach zimowych, tak jak nie można używać opon zimowych latem, więc trzeba je zmieniać. Moment zmiany jest bardzo ważny, aby zapewnić bezpieczną jazdę w ciągu roku.

Więcej informacji na temat opon letnich i zimowych znajdziesz na: https://www.nokiantyres.pl/

Scroll to Top